JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

sztalin gyertya

sztalin gyertya szó jelentése

A "Sztálin-gyertya" kifejezés egy szimbolikus jelentéssel bíró elnevezés, amely a magyar nyelvben az 1956-os forradalom és szabadságharc idején kialakult helyzetre utal. A Sztálin-gyertya a forradalom idején a felkelők által felgyújtott, köztereken álló, oszlopot vagy fényoszlopot jelölte, amelyeket az ellenség propagandájaként helyeztek ki. A gyertyák Sztálin nevéhez kötődnek, aki az elnyomás szimbólumaként volt jelen a kommunista rendszerben. Ezeket a gyertyákat azért emlegetik Sztálin-gyertyának, mert az 1956-os forradalom idején a magyar emberek, akik tiltakoztak az orosz megszállás ellen és ki akarták fejezni elégedetlenségüket a kommunista rendszerrel szemben, ezeket az oszlopokat gyújtották fel. Ezzel jelezték a nemzetközi közvéleménynek és egymásnak is, hogy harcolnak az elnyomás ellen és támogatást várnak. A Sztálin-gyertyák tehát egyfajta lánggal lobogó tiltakozó jelképek voltak, amelyekkel a magyar emberek kiálltak az elnyomás ellen és az ország szabadságáért vívtak harcot. Az elnevezés ma már az 1956-os forradalom és szabadságharc jelképeként ismert a magyar történelemben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "Sztálin gyertya" kifejezés a szovjet diktátor, Joszif Sztálin nevéből és a gyertya szóból származik. A kifejezést a második világháború után kezdték el használni, és azóta is egyfajta pejoratív jelentéssel bír.

A szovjetunióbeli hatalma idején Sztálin vezetése alatt több millió ember vesztette életét a politikai üldöztetések, deportálások, éhínségek és munkatáborokban való elhalálozások miatt. Ezen túlmenően Sztálin diktatórikus rendszere önkényuralomra épült, amely erőteljes cenzúrát alkalmazott és korlátozta az emberek szabadságait.

A "Sztálin gyertya" kifejezés arra utal, hogy az embereknek nem volt más választásuk, mint felgyújtani a házaikban lévő fényforrásokat, például gyertyákat, hogy melegedjenek. Ez azzal magyarázható, hogy a szovjet rendszerben nagyobb prioritást kapott az iparosítás és a hadiipar fejlesztése, mint a lakosság mindennapi szükségleteinek kielégítése.

Egyes források szerint a "Sztálin gyertya" kifejezés először az 1940-es évek végén jelent meg, amikor a szovjetunióbeli lakosság elégedetlensége és elégedetlensége egyre növekedett. Az emberek ezt a kifejezést használták az elégedetlenségük és a diktatórikus rendszer iránti sérelmeik kifejezésére.

Az "Sztálin gyertya" kifejezés ma is használatos, hogy utaljon Sztálin személyére vagy az általa vezetett rendszerre, és általánosságban pejoratív jelentéssel bír.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A sztálin gyertya egy olyan elnevezés, amelyet a második világháború idején használtak a szovjet katonaik a Molotov-koktélra.
2. A sztálin gyertya kifejezést arra használják, amikor valaki hosszú ideig tartózkodik egy helyen, általában munkavégzés közben.
3. A sztálin gyertyát a történészek szerint először maguk a szovjet katonák kezdték el használni az ellenséges tankok felrobbantására.
4. A sztálin gyertya koncepciója alapján az égő benzintartályokat használták arra, hogy támpontként szolgáljanak a támadó egységeknek az éjszakai harcokban.
5. A szovjet hadsereg sokszor alkalmazta a sztálin gyertya módszerét ahhoz, hogy megfélemlítsék az ellenséget és zavarba hozzák őket.
6. A sztálin gyertyákat olykor még a városok védelmében is felhasználták, hogy távol tartsák az ellenséges repülőgépeket és bombázókat.
7. Bár a sztálin gyertyát eredetileg harci célokra fejlesztették ki, napjainkban is használják olyan katonai és rendvédelmi feladatokra, ahol fontos a támpontok vagy lángok létrehozása.

Rokonértelmű szavak

vörös gyertya, kommunista gyertya, diktátor gyertya, despotikus gyertya, autoriter gyertya, totalitárius gyertya

Fonetikus átírás

Az "sztálin gyertya" szó fonetikus átírása a következő: [ˈshtaːlin ˈɟɛrtjɒ]

Betűrendben közeli szavak

szova kontener, szpojlerezni, szpot, sztajliszt, sztalaktit, sztalin gyertya, sztepptanc, sztereotip, sztochasztika, szukkot, szumma,